• Ecem Alfan’la Dans Atölyesi

   

  Dans et, bedenine hükmet

   

  Ecem Alfan daha önce dans etmemiş yetişkinleri dansla tanıştırıyor

   

  Bale ve Dans’ın tarihçesi insanoğlunun kendini ve bedenini keşfetmesinden beridir vardır. İlk olarak İtalya’da rönesans döneminde öne çıkan, günümüze kadar kendini evrimleştiren geliştiren Dans artık kendini yüksek sanat olarak konumlandırmıştır.

   

  Modern dans, baleye tepki olarak çıkmış, kuralları, formu, estetiği bozup, anlamsızlığın içinde anlam yaratma, öznel olanı bulma ve bu yolda yeni olana açık olmayı sağlar. Artık dans tek düze hareketler yerine kişinin kendi duygu, düşünce ve bedeninden çıkan hareketleri harmanlayarak uçsuz bucaksız hayal gücü dünyasında gezinmesine olanak tanır.

   

  Neden dans etmeliyiz?

   

  Hala bir açıklığa kavuşmamış olan Dansın sanat mı spor mu olduğu konusunu bir tarafa bırakırsak, dans kişiye bedeninin sınırlarını, özelini, estetikle, esneklikle ve güçle geliştirebilme bütünleştirebilme şansını vermektedir. Dans, bedene güç ve direnç katarken, anatomik olarak vücudun yapısını öğrenip, bedenimizin sınırlarını bilip, kapasitemizi sonuna kadar kullanma şansı yakalamamızı sağlar. Günlük hayata taşıdığımız teknik duruşları gerçekleştirebilme yetisi bizi, ufak ağrı, sızılardan uzaklaştırırken, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralarız.

  ecemDansDeneme dersi 25:- TL

   

   

   

Comments are closed.