• Gonca Gümüşayak ile Akış Yogası

  Her Çarşamba saat: 19:30 – 21:00

  Hatha ve Vinyasa Yoga temeline dayanan Akış Yogası yoluna çıkacağız. Nefes ilk başlangıç noktamız…

  Akışı ve beden bütünlüğünü ön planda tutan rahatlama, ayrıştırma, hareket, dinamik denge ve koordinasyonla bütünsel birliktelik , zihinsel rahatlama ve yaratıcılık temelleri üzerine kurgulanan derslerimizde bedenin bütünsel sağlığı ön planda tutulmaktadır.

  Gonca kendi çalışmalarını sistemli bir bütün halinde “Yoga’yla Dans, Dans’la Yoga” olarak sunmaktadır.

  IMG_9775

   

  İzmir doğumlu Gonca Gümüşayak, Karşıyaka Anadolu Lisesi (2001), ODTÜ Sosyoloji (2005),ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu (2005), Hollanda , Arnhem Artez Dans Akademisi Dans/Koreografi bölümü (2008) mezunudur. Şu anda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Bölümü’nde ,Yüksek Lisans tezini yürütmektedir. Bale eğitimine 1995 yılında İzmir’de M.E.B Ulis Bale’de Güniz Tanker, Diler Ünal ile başladı. 2005-2006 yıllarında Amsterdam Üniversitesi Sanat Yönetimi ve SNDO, Amsterdam Tiyatro Okulu’nda eğitim aldı. Profesyonel olarak ; [laboratuar] performans sanatları araştırma ve proje laboratuarı (İstanbul) ve Magpie Dance and Music Company, Anuok van Dijk Dance Company (Amsterdam) , Meg Stuart & Damaged Goods (Belçika), ici-meme (Fransa), Disney Live! Turkiye, İstanbul Çocuk Tiyatrosu ile birlikte çalıştı. 29. Uluslararası Viyena Impulstanz Festivali’nde Dünya’nın 34 ülkesinden seçilmiş 56 çağdaş dans sanatçısı arasına seçilmiş 2012 Danceweb bursunu almaya hak kazandı. Danceweb bursu Bimeras ve Türk Kültür Fonu (TCF) tarafından desteklenmiştir. 2010 yılında “Performans Planet” adlı sahne sanatları oyun ve dans topluluğunu kurmuştur. Eserleri Almanya, Hollanda, İspanya, Fransa, Avusturya, Belçika’da sergilenmiştir.

   

  Yoga Yolunda…

   

  Gonca’nın Yogayla ilk tanışması 2002’de ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu’ndayken Şafak Uysal ile bilikte oldu. Ardından Hollanda’da Artez Dans akademisinde dans eğitimini sürdürürken düzenli yoga derslerine devam etti ( 2005-2008).

  Türkiye’ye dönüşüyle birlikte 2010 Haziran ayında Zeynep Aksoy ile Cihangir Yoga Hocalık Eğitmenliğini “Independent Yoga Network” programını tamamladı. Svagitto Liebermeister ile dinamik meditasyon , Godfrey Devereux Vinyasa Yoga Metodu, Nichole Ohm, Mey Elbi ile birlikte İleri Seviye OHM Vinyasa ( Akış) Yoga yolunda ilerlemeye devam etti.

  Jonathan Urla ile Pilates ve “Yogilates” ( Yoga zihni, Pilates bedeni) Atölyesinin ardından Pilates ve Dans pratiklerinin Yogaya kazandıracağı etkilerin zenginliğini gördü. IIDA SHIGEMI ile Butoh ve Şaman Sanatı “Body Mind Magic” (Beden Zihin Sihir) Beden ve Enerji alanı ile ilgili çalışmalarda bulundu. Mey Elbi ile İleri Seviye Yoga Eğitmenlik (150 saat Yoga Alliance onaylı) programını tamamladı. Usta terapist Svagito’nun ekolünden yetişmiş iki deneyimli terapist Anand Rumen Yankulov ve Zeynep Aksoy’un Aile dizimi – Osho Terapi Festivalinde yer aldı… Ruhunu sevgiye açtı ,yogayla sevgiyi paylaşmaya devam ediyor.

   

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Modern Dans bölümünde tez çalışmasını yürütüyor. Kendi çalışmalarını sistemli bir bütün halinde “Yoga’yla Dans, Dans’la Yoga” olarak sunuyor.

   

   

Comments are closed.